Evlilik ve İlişkinizdeki Çatışmalardan Yoruldunuz mu?

Evlilik hayat yolunu yalnız yürümemek adına tamamlanacağımızı düşündüğümüz kişi ile bir hayat kurmanın hayalinin başlangıcıdır. Bütün sosyal ilişkilerimizde olduğu gibi evlilikte de bu bir hayat kurma işine bir kişi olarak karar veremediğimiz gibi sürdürmek için de bir kişinin emek ve anlayışı yetmez. İki kişin uyum içinde olması gereken, takım ruhu ile hareket edildiğinde uyum ve başarının olacağı bir takım ruhu gerekir. Sosyal ilişkilerimizde dahil olmak üzere bütün ilişkilerimiz sağlıklı bir iletişim ve karşılıklı anlayış temeli üzerine kurulursa sonuç olumlu olacaktır. Bir evlilikte ben kelimesi ne kadar kullanılıyor ise o kadar açmaz var demektir. Ben ve sen olarak beraber biz olmayı başarmak için en temel kural karşılıklı anlayıştan geçmektedir.

1) Anlayış Göster ve Bekle

Anlayış denilen şey hep karşıdan beklenen bir şey olmamalıdır. Çiftler anlayışı hep karşıdan bekler. Ama anlayış beklemek için önce anlayış göstermeyi bilmek gerekir. İlk anlayış kapısını aralayanın kim olacağının hiçbir önemi yoktur. Önemli olan gösterilen anlayışa karşılık bulup bulamayacağıdır. Gösterilen anlayışın karşılık bulması ile başlar karşılıklı anlayış mekanizması. Bakıldığında anlayışlı olmak çok kolaydır. Sorun ise anlayış görememek durumunda düğümlenir. 

Bakıldığında, bir kişinin seçimi ile başlayıp karşılık bulması durumunda aktif olan karşılıklı anlayış yollarını aramaktan vazgeçmemek gerekir. Karşı tarafa biraz zaman tanımak, sabırla beklemeyi de bilmek gerekir. Anlayış büyük ihtimalle beraberinde anlayışı getirecektir. Top sizden çıktıktan sonra da belli bir süre bekleme konumunda kalmak en doğrusu olacaktır.

2) Sus ve Dinle 

Karşılıklı anlayışı sağlama adına kişinin kendi sorumluluğunda olan anlayış gösterme girişimini yapan taraf için artık zaman karşı tarafın kendini anlatması ve gerekçelerini sunması zamanıdır. Bundan sonraki süreç anlayışın anlayış bulduğu yani karşılıklı anlayışın oluştuğu zamandır. Genellikle sevginin sevgiyi, anlayışın da anlayışı getirmesidir doğal olandır ama bu her zaman böyle olmayabilir. Karşılıklı anlayışın gerçekleşmediği durumda anlamaya çalışmak en doğru yol olacaktır.

3) Çatışma, Anla

Karşılıklı anlayışı beklentimiz oranında karşımızda bulmak o kadar da kolay olmaz. Sizin beklediğiniz ile karşınızdakinin sana gösterdiği anlayış birbirini karşılamayabilir. Önemli olan karşılıklı anlayışa talip ve kararlı olmaktır. Her insan anlayış görmek ister ama sıra anlayış göstermeye gelince sorun olabilir. Ama yetişkin bir insanın bilmesi gereken şey karşındakine göstermediği anlayışı karşıdan beklemenin de mümkün olmadığıdır. Mümkün olsa bile böyle bir durumun sağlıklı olmadığının bilinmesi gerekir. Bunu bilmeyen tek canlı bebeklerdir. Bütün ilişkilerimizde olduğu gibi özellile evliliğimizi karşılıklı anlayış temeline oturtmamız ilişkilerimizi güzelleştirecek; evliliğimizi sağlamlaştıracak ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Evliliğimiz ve hayatımızın temel taşları olan iletişim ve beraberinde karşılıklı anlayışı oluşturmak konusunda cimri ve üşengeç olmamalı.

Evlilikte karşılıklı anlayış, sosyal ilişkilerimiz için de gerekli olsa da evliliğimiz için bir zorunluktur. Ama zorlama ile olmayacak bir zorunluluktur. Sağlıklı bir evlilik için olmazsa olmaz zorunluluk olan karşılıklı anlayış oluşturmanın ve geliştirmenin bir yolunu mutlaka bulmalıyız. Sevgisiz anlayış, anlayışsız evlilik sağlıklı olamaz. Bizim için önemli olan önceliklerimizin farkında olarak eşimizi dolayısıyle da ailemizin mutluluğunu sağlamaktır. Samimi olmak, yol almak için çok önemlidir. “Mış gibi yapmak” çoğu durumda işe yaramaz. Bu karşılıklı anlayışın yolunda bulunmak değil yolunda kalmakla mümkün olacağını bilmemiz gerekir. Bunu sağlarken beklentilerimizin gerçekçi, iletişim dilimizin doğru seçilmesine dikkat etmeliyiz. Sorgulayıcı ve eleştirici tutumlardan kaçınmalıyız. Mutlu bir ailenin temelini sağlam temellere oturtmak için temel şartlardan olan karşılıklı iletişim kanalımızı hep açık tutmalıyız.

Yalova Psikolog Yalova Psikoterapi  Yalova Pedagog  Yalova Aile Terapisi Yalova Evlilik Terapisti Yalova Aile Danışmanı İzmit Aile Terapisti İzmit Aile Terapisi Gölcük Psikolog  Yalova Psikolojik Danışmanlık Dila Demir Karamürsel  Psikolog Dila Demir Gölcük Aile Terapisi Gölcük Aile Terapisti Gölcük Evlilik Terapisti Gölcük Aile Dnışmanı  İzmit Psikolog İzmit Psikoterapi  İzmit Pedagog  Yalova Pedagog  Karamürsel Pedagog  hizmetlermizle Dila Demir  olarak bizler de bu sıkıntılarınızın çözümü için profesyonel  bilgi birikimimiz ve deneyimimiz  ile her zaman yanınızdayız

Yalova Psikolog Karamürsel Psikolog  İzmit Psikolog Gölcük Psikolog Dila Demir  ile ister yüzyüze ister online terapi için ulaşabilirsiniz.

 


İletişim Bilgileri


 • Adres : Yalova Adres:
  Merkez mah. Mali müşavirler sitesi karşısı, villa E3 , Merkez / Yalova

  İzmit Adres :
  Ömerağa mah. Fethiye cad. Tanaydın iş hanı, kat 3 İzmit / Kocaeli

  Karamürsel Adres :
  Atatürk cad. 4 temmuz mah. No:44/2 Uniteam Tur Üstü Karamürsel / KOCAELI
 • Telefon : 0 536 577 4342
 • E-Posta : info@dilademir.com.tr

Facebook'tan Takip Edin!