Yavaşça ve derin nefes almayı denemek, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtilerin yaşanmasını önleyebilir. Daha önce de benzer bir atak yaşandıysa, geçeceğini kendi kendine hatırlatmak rahatlatıcı olabilir. Gevşeme ve nefes egzersizleri öğrenmek ataklar ile baş etmeyi kolaylaştırır. Atak sırasında gözleri kapatmak, ortamdaki farklı uyaranlara maruz kalmayı önler ve rahatlatıcı olabilir. Kasları gevşetmeye çalışmak bir diğer gevşeme yolu olabilir.

KALP Mİ PANİKATAK MI?

Panik atak deneyimleyen pek çok kişi, atak geldiği sırada ya da atak geleceği düşüncesiyle bulunduğu ortamdan kaçınma eğilimindedir. Örneğin, kapalı bir yerde panik atak geçireceğini düşünen kişi, bu gibi ortamlardan uzak durabilir ya da ortama girse bile hemen uzaklaşmak isteyebilir. Bulunduğu yerden kaçamayacağını ya da uygunsuz bir durumda kalacağını düşünebilir; yoğun bir korku yaşayabilir ve ortamdan uzaklaşmak isteyebilir (kaçınma tepkisi). Bu tepki, fobik kaçınma olarak adlandırılan duruma işaret etmektedir. Kişi ortamdan uzaklaştığında rahatlama hissi eşlik eder ancak bu durum, uzun vadede yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve kişiyi kısıtlayan bir örüntüye dönüşmektedir. Panik bozukluk ile ilgili bireyin mutlaka psikoterapi desteği alması önerilmektedir. 

 

Pek çok insan panik atak belirtilerini, kalp krizi olarak yorumlayabilir. Çünkü panik atak sırasında gözlenen bedensel belirtiler, çoğu zaman kalp ya da solunumla ilgili belirtileri taklit etmektedir. Atak geldiği sırada yine pek çok insan hastaneye gitme eğilimindedir. Hekim kontrolünde gerekli tetkikler yapılıp kalp ya da kalple ilişkili olası rahatsızlıklar elendikten sonra gözlenen belirtilerin panik bozukluğa işaret ettiği düşünülebilir.

Kişiler yapılan tetkiklerin sonuçlarıyla sakinleşseler de sonrasında tekrar aynı durumu yaşamayla ilgili yoğun endişe duyabilir. Bu endişe ve eşlik eden stresli yaşam olayları atakların tekrarlanmasına neden olabilir.

Yalova Psikolog Yalova Psikoterapi  Yalova Pedagog  Yalova Aile Terapisi Yalova Evlilik Terapisti Yalova Aile Danışmanı İzmit Aile Terapisti İzmit Aile Terapisi Gölcük Psikolog  Yalova Psikolojik Danışmanlık Dila Demir Karamürsel  Psikolog Dila Demir Gölcük Aile Terapisi Gölcük Aile Terapisti Gölcük Evlilik Terapisti Gölcük Aile Dnışmanı  İzmit Psikolog İzmit Psikoterapi  İzmit Pedagog  Yalova Pedagog  Karamürsel Pedagog  Dila Demir  olarak bizler de bu sıkıntılarınızın çözümü için profesyonel  bilgi birikimimiz ve deneyimimiz  ile her zaman yanınızdayız.

BU YÜZDEN, TEKRARLAMAMASI VE YETERLİ ÇÖZÜM İÇİN PSİKOTERAPİ DESTEĞİ KESİNLİKLE ALINMALIDIR. 

Yalova Psikolog Karamürsel Psikolog  İzmit Psikolog Gölcük Psikolog Dila Demir  ile ister yüzyüze ister online terapi için ulaşabilirsiniz.


İletişim Bilgileri


 • Adres : Yalova Adres:
  Merkez mah. Mali müşavirler sitesi karşısı, villa E3 , Merkez / Yalova

  İzmit Adres :
  Ömerağa mah. Fethiye cad. Tanaydın iş hanı, kat 3 İzmit / Kocaeli

  Karamürsel Adres :
  Atatürk cad. 4 temmuz mah. No:44/2 Uniteam Tur Üstü Karamürsel / KOCAELI
 • Telefon : 0 536 577 4342
 • E-Posta : info@dilademir.com.tr

Facebook'tan Takip Edin!