• İzmit ve Yalova Şube Randevuları için Arayın      0 536 577 4342
  •   
  • Randevu Alın

Boşanma Süreci Psikolojisi

Olaylar kendi başlarına kötü ya da iyi olmazlar. Onları kötü ya da iyi yapan bizim olaylara nasıl baktığımız ve onlara çözüm olarak neler ürettiğimizdir. Bakış açısı olayın yani boşanma süreci psikolojisi durumumuzun rengini değiştirir.

Sağlıklı Boşanma İçin Öneriler;

  • Boşanmanın en makulü, iki kişi arasında olandır. Elinizden geldiğince boşanmasürecine aileleri ve üçüncü kişileri dahil etmemeye çalışın çünkü boşanma süreci psikolojisi avantajınıza işlesin. Ailelerin ve üçüncü kişilerin telkinleriyle, eski eşinize şiddetli bir öfke duyabilirsiniz ama belki de ne için boşandığınızı bile unutabilirsiniz.
  • Özellikle çekişmeli boşanma davalarında; mahkeme atmosferi ve mahkeme süreci her iki eş içinde çok yıpratıcı olabilir.Eğer, nafakavelayet vb durumlar için ortak kararlar alıp anlaşmalı boşanabilirseniz, bu her iki tarafın da yararına olacaktır.
  • Eski eşinizle, yaşanılanlardan dolayı tekrar bir araya gelip konuşma şansınız bulunmuyorsa, avukatlarınız vasıtasıyla anlaşmalı boşanma önerisinde bulunabilirsiniz.Anlaşmalı boşanmanın yararını hem boşanırken hem de boşanma sonrasında yaşarsınız.
  • Eğer hiçbir şekilde anlaşma imkânınız yoksa yıpratıcı bir mahkeme süreci sizi bekliyor olabilir. Genellikle çekişmeli boşanma davalarında, her iki taraf da, kendisini haklı göstermek için yoğun bir çabaya girişmektedir. Bazen bu çaba, olumsuz anlamda da olup, karşı tarafa iftira boyutuna varabilmektedir.

Bazı durumlarda ise, iki tarafın duygusal bağının tamamen bitmesine rağmen, geçmiş yaşantılar ve çözülmemiş çatışmalar sebebiyle, taraflardan biri ya da her ikisi, boşanma sürecini intikam amacı için kullanabilmektedir. İntikam amacındaki taraf, karşı tarafın karşılayamayacağı talepler, ya da farklı yollarla eski eşi yıpratma amacı güdebilir. Bu da boşanma süreci psikolojisi olarak ruhsak durumunuzu olumsuz etkiler. Burada bilinmesi gereken, intikamın sadece karşı tarafı değil kişinin kendisini de çok fazla yıprattığıdır.Çok fazla uzayan ve bir çeşit intikam savaşına dönen boşanmalar, her iki tarafın da çeşitli psikolojik problemler yaşamasına ve yaşanılacak güzel bir hayatı ertelemeye sebep olacaktır. Bu yüzden boşanma süreci psikolojisi konusunda bu süreci sağlıklı yönetebilmek için Yalova Psikolog Yalova Psikoterapi  Yalova Pedagog  Yalova Aile Terapisi Yalova Evlilik Terapisti Yalova Aile Danışmanı İzmit Aile Terapisti İzmit Aile Terapisi Gölcük Psikolog  Yalova Psikolojik Danışmanlık Dila Demir Karamürsel  Psikolog Dila Demir Gölcük Aile Terapisi Gölcük Aile Terapisti Gölcük Evlilik Terapisti Gölcük Aile Dnışmanı  İzmit Psikolog İzmit Psikoterapi  İzmit Pedagog  Yalova Pedagog  Karamürsel Pedagog  hizmetlermizle Dila Demir  olarak bizler de bu sıkıntılarınızın çözümü için profesyonel  bilgi birikimimiz ve deneyimimiz  ile her zaman yanınızdayız

Yalova Psikolog Karamürsel Psikolog  İzmit Psikolog Gölcük Psikolog Dila Demir  ile ister yüzyüze ister online terapi için ulaşabilirsiniz.