• İzmit ve Yalova Şube Randevuları için Arayın      0 536 577 4342
  •   
  • Randevu Alın

Evlilik ve Çift Terapileri

Evli ya da evli  olmayan çiftlerin, yaşadıkları sorunları inceleyip, çözüme ulaştıran bir terapi  modelidir.

Seanslara çiftler bazen tek bazen de çift  halinde katılırlar. Yaşadıkları sorunun niteliğine  göre  terapist eşliğinde  ilişkideki sorunlar çalışılır. Bu terapiyle çiftlerin birbirini daha iyi anlaması, ilişkilerinin önündeki engellerin kaldırılması ve bazen  bireyin bireysel olarak yaşadığı psikolojik çıkmazlarının ilişkiye yansıma sonucu bozulan ilişkileri, birbiriyle olan iletişimleri ilişki uzmanı bir terapist ile derinen çalışılır.

Çift ve evlilik terapilerinin amacı, kişilerin hayat görüşleri, kişilik uyumları ya da çatışmaları, beklentileri, iletişimleri, çözüm bulma yöntemlerine ilişkin pek çok farklılığın beraberinde getirdileri ve ilişkinin gidişatını belirleyici ve problemli farklılıkların ele alınış şeklileri de değerlendirilir. Örneğin, cinsel yaşamdaki güçlükler, sadakat ve güven sorunları, aldatma, ayrılma, kavga, şiddet, ev geçimi, kayınvalide ve aile sorunları, çocukla ilgili sorunlar vs..

Ayrıca evlilik öncesi çiftlerin birbirine uygunluğunu sorgulaması ve ilişkilerinde yaşadıkları sorunları evliliğin çözeceğine inanmaları dahil pek çok kaygı ve sorunlar da ‘’evlilik öncesi danışmanlığı’’ alarak daha doğru ve sağlıklı adımların atılmasıyla profesyonelce çalışılır.

Çatışmalı ve eksik iletişim, aile bireylerin birbirine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmeme, kıskançlık, aldatma, cinsel sıkıntılar, kavga, güvensizlik, bencillik, şiddet  çift terapisinin en çok çalıştığı konulardan bazılarıdır.

Çiftlerin sorunları genellikle BİRBİRİNE YANSIDIĞINDAN ve birlikteliğe zarar verdiğinden, ilişkinin dinamikleri de göz önünde bulundurularak bu sorunların birlikte r ve ele alınması gerekir.